Ośrodki Edukacji Leśnej
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej „Morzycówka” Nadleśnictwa Wałcz RDLP Piła utworzony został w 2004 roku. Nazwa pochodzi od Morzyc – dawnej podmiejskiej wsi Morzyce (przed wojną Moritzhof), obecnie dzielnicy Wałcza, odległej od centrum ok. 2 km.
Ciekawa lokalizacja ośrodka wśród dębowo-bukowych lasów, w pobliżu jeziora Raduńskiego, z zapewnionym dobrym dojazdem sprawia, że stanowi on cel licznych wycieczek, zarówno mieszkańców Wałcza i powiatu wałeckiego, jak i turystów. Stylowy, przestronny drewniany pawilon dydaktyczno-wystawienniczy, arboretum oraz starannie przygotowana leśna ścieżka przyrodnicza są dużą atrakcją dla wszystkich, którzy chcą poznawać piękno przyrody Pojezierza Wałeckiego. Jest to również bardzo istotny element działań edukacyjnych. W pobliżu znajduje się też plac zabaw dla dzieci oraz rozległy teren do organizacji imprez plenerowych. W pawilonie Ośrodka znajduje się sala dydaktyczna na 40 miejsc siedzących oraz zaplecze kuchenne i sanitariaty. Sala jest dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne, Ośrodek jest doskonale przygotowany do pełnienia swej misji dydaktycznej.
Ośrodek ma przygotowaną ofertę dla odbiorcy w każdym wieku i na każdym poziomie świadomości ekologicznej. Oferta edukacyjna jest więc skierowana do dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół wszystkich szczebli powiatu wałeckiego, osób dorosłych oraz turystów przebywających na terenie powiatu i miasta Wałcza a także dla specjalistów z zakresu leśnictwa, biologii, ochrony środowiska i ekologii. W sali pawilonu dydaktyczno wystawienniczego przy płomieniach ognia w kominku odbywają się lekcje i pogadanki o równych aspektach i problemach funkcjonowania ekosystemów leśnych a także o pracy leśników, gry, konkursy i zabawy oraz projekcje prezentacji multimedialnych filmów przyrodniczych, organizowane są tu również specjalistyczne konferencje.
W Ośrodku Morzycówka prowadzone są zajęcia zarówno w sali dydaktycznej, jak też na terenie arboretum i ścieżki przyrodniczo-leśnej. Tematyka i sposób prowadzenia zajęć uzależnione są głównie od pory roku, a także od zgłoszonego zapotrzebowania. Zajęcia te organizuje i prowadzi pracownik Nadleśnictwa Magdalena Marchwiak, będąca opiekunem Ośrodka. Ośrodek jest też udostępniany nauczycielom, którzy mogą tu samodzielnie poprowadzić zajęcia korzystając z pomocy merytorycznej opiekuna Ośrodka.