Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Wałeckiego

Powierzchnia Pojezierza Wałeckiego zajmuje około 1860 km2. Krajobraz tego pojezierza ukształtowany został przez lodowiec, dlatego wyraźnie widoczne są formy glacjalne w postaci moren czołowych i moren dennych widoczne jako malownicze pofałdowania terenu i liczne jeziora rynnowe oraz doliny rzeczne. Pojezierze Wałeckie określa się mianem Krainy 166 Jezior, ale jest tu jeszcze dodatkowo spora ilość niewielkich oczek wodnych. 58 % powierzchni zajmują lasy, spora część pozostałej powierzchni to pola uprawne i łąki.
Są tu doskonałe warunki do odpoczynku i turystyki, przez te tereny biegnie bowiem wiele szlaków, zarówno pieszych, rowerowych, jak i wodnych. Właśnie ze względu na tę ilość szlaków, przyciągających tu amatorów turystyki aktywnej, przygotowano szeroką ofertę wypożyczania sprzętu wodnego, są też wypożyczalnie rowerów. Są również stadniny, zapraszające zarówno na naukę jazdy jak i konne przejażdżki po pięknych terenach Pojezierza. Baza noclegowa jest zróżnicowana pod względem warunków i ceny – od pięknie odrestaurowanych pałacyków, przez bajkowe ośrodki agroturystyczne, typowe hotele i motele po zwykłe gospodarstwa agroturystyczne, schroniska turystyczne i pola namiotowe.  Niektóre punktów  noclegowych są jednocześnie ośrodkami sportu i rekreacji, w Wałczu istnieje zaś jeden z siedmiu polskich Ośrodków Przygotowań Olimpijskich.
Na Pojezierzu Wałeckim na turystów czeka sporo atrakcji, jak chociażby liczne zabytki: kościoły, dworki, pałace, przydrożne kapliczki, mosty i wiadukty oraz inne budowle przyciągające uwagę nie tylko wyglądem, ale i historią. Niewątpliwą atrakcją dla zainteresowanych historią II wojny światowej są pozostałości  umocnień Wału Pomorskiego,  w tym na przykład Grupa Warowna Cegielnia w Wałczu, obecnie dostępna jako skansen. Muzea zapraszają do zwiedzania wystaw stałych i ekspozycji czasowych oraz często organizowanych imprez typu pikniki historyczne, warsztaty muzealne.
Na terenie Pojezierza Wałeckiego działa jeden z największych w Polsce parków linowych, jest też niesamowite miejsce, przygotowane przez samą naturę – górka magnetyczna. Opisując Pojezierze Wałeckie nie można pominąć bogactwa lasów, w których łatwo znaleźć grzyby, jagody, napotkać ciekawe  gatunki fauny i flory. Bytują tu bowiem żubry, jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, jenoty, bobry, wydry, orły bieliki, żurawie, bociany białe, bociany czarne, bażanty, łabędzie, kuropatwy, sokoły wędrowne, myszołowy i wiele, wiele innych. Bogactwo natury sprawiło, że znaczna część obszaru pojezierza objęta została ochroną rezerwatową lub krajobrazową